Wronki – zmarnowany potencjał

wronki-zmarnowany-potencjal

 

 

Historia klubu Amica Wronki, choć krótka, obfitowała w sukcesy, jak i w ciemniejsze sprawy. Klub powstał w 1992 r. z połączenia dwóch regionalnych drużyn. Już w 1995 r. awansowała do I ligi. Stało się tak za sprawą wielkopolskiej centrali PZPN, która umożliwiła Amice start w IV lidze, zamiast pokonywania wszystkich szczebli od B-klasy. W każdej kolejnej lidze Amica spędzała sezon i uzyskiwała awans wyżej. W tym czasie jej szefem był Ryszard Forbrich, bardziej znany jako „Fryzjer” i po 2000 r. odsunięty od działalności piłkarskiej, a następnie oskarżony o korupcję na wielką skalę.

Od 1995 r. aż do likwidacji w 2006 r. Amica grała cały czas w ekstraklasie. W latach 1998-2000 trzy razy pod rząd zdobywała Puchar Polski. Od pierwszych lat jej sukcesów krążyły plotki, że jej zwycięstwa nie są tylko dziełem wyższości sportowej, ale i nieuczciwych zabiegów „Fryzjera”. Wg wielu działaczy, korzystał on z licznych znajomości wśród sędziów i działaczy i doprowadzał do tego, że mecze Amiki sędziowali ci, którzy byli łatwiejsi do przekupienia. Także Puchary Polski wg Piotra Dziurowicza, prezesa GKS Katowice były dziełem jego pieniędzy.

Ostatecznie po sezonie 2005/2006 doszło do fuzji Amiki z Lechem Poznań. Lech przejął miejsce Amiki w I lidze oraz większość jej kadry. Przez jeden sezon w III lidze grała ekipa pod nazwą Amica, utworzona z drużyny rezerw, ale i ona zaprzestała gry. Obecnie klub szkoli tylko juniorów, co zresztą było jego znakiem firmowym przez wszystkie lata istnienia.

Komentarz

komentarz

Comments are closed.