Katowice planują budować Stadion Miejski, ale w barwach GieKSy

Poznaliśmy założenia dotyczące budowy nowego stadionu miejskiego w Katowicach

Wśród wytycznych jest też opis kolorów, jakie ma mieć stadion.

Wskazano, że cały obiekt, jak i krzesełka, mają mieć barwy żółto-zielono-czarne z dominującym kolorem żółtym.

To barwy klubu GKS Katowice, choć władze miasta zapowiadały, że stadion będzie miejski, a nie dedykowany wyłącznie jednemu klubowi.

1297411525309_original

Co jeszcze wiadomo? Członkowie zespołu wskazują, że obiekt ma być dostosowany do organizacji imprez masowych, jak koncerty, czy zjazdy. – Rozpatrywane jest ujęcie w ramach inwestycji realizacji hali sportowej (wkomponowanej w bryłę stadionu) z widownią dla ok. 3000 miejsc – to kolejny z wniosków zespołu roboczego. Spośród boisk treningowych dwa mają być pełnowymiarowe, w tym jedno z nawierzchni syntetycznej.

Zespół roboczy ds. przygotowania wytycznych technicznych do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy stadionu miejskiego dla Katowic został powołany jeszcze w kwietniu tego roku.

Początkowo zespół przygotowywał program dla obiektu przy ulicy Bukowej, gdzie dziś znajduje się stadion GKS Katowice. Jednak w lipcu prezydent Katowic Marcin Krupa, poinformował, że o zmianie lokalizacji. – Po wielu dyskusjach podjęliśmy decyzję, że trzeba zmienić lokalizację nowego stadionu. Wyznaczyliśmy teren u zbiegu ul. Dobrego Urobku i Bocheńskiego. Pozwoli to zrewitalizować kolejny obszar miasta. Jeśli tylko badania geologiczne potwierdzą możliwość zrealizowania tam inwestycji, to ruszymy z pracami projektowymizapowiadał prezydent Marcin Krupa.

 

Dodawał, że nowa lokalizacja została przedyskutowana w gronie specjalistów i ma także aprobatę środowiska kibiców. Zapowiedział, że budowa będzie mogła rozpocząć się w 2018 r. Ekspertyzy geologiczne zostały zlecone. Mają zostać sporządzone do 9 grudnia tego roku. – Po otrzymaniu wyników badań geofizycznych gruntu potwierdzających możliwość realizacji planowanego zagospodarowania terenu, zlecone zostanie opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla nowego kompleksu sportowego – czytamy w raporcie przygotowanym na październikowe posiedzenie Komisji Kultury, Promocji i Sportu katowickiej Rady Miasta.

wizualizacja-nowego-stadionu-gks-gieksa-katowice-przy-ul-bochenskiego-dobrego-urobku

Na podstawie programu Katowice we współpracy z SARP-em planują ogłosić konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej stadionu. Dopiero w programie funkcjonalnym i koncepcji zostaną ustalone szczegóły i zakres inwestycji, ale wstępne założenia zostały już wypracowane przez zespół roboczy. Co zakładają? Na stadionie mają się odbywać rozgrywki wszystkich spotkań krajowych i meczy UEFA (poza finałami Ligii Mistrzów i Pucharu UEFA).

lokalizacja-nowego-stadionu-gks-katowice

Pojemność została ustalona na poziomie 12 tys. miejsc siedzących. – Z możliwą, bezkolizyjną oraz bez ingerencji w główną konstrukcję stadionu, rozbudową do docelowych 15 000 indywidualnych miejsc siedzących – czytamy w raporcie. Wszystkie miejsca na stadionie mają być zadaszone, zaś bryła stadionu – zamknięta.

Czytaj więcej: DziennikZachodni.pl

Komentarz

komentarz

Comments are closed.