Jerzy Gorgoń kończy 67 lat – legenda Górnika Zabrze i reprezentacji Polski

Jerzy Gorgoń

 

Dzisiaj Jerzy Gorgoń kończy 67 lat. Legendzie Górnika Zabrze i reprezentacji Polski życzymy 100 lat w dobrym zdrowiu, a przede wszystkim – zadowolenia z gry następców.

 

W latach 70. był czołowym piłkarzem kadry narodowej. Występował jeszcze jako piłkarz Mikulczyc w reprezentacji juniorskiej, a w zespole seniorskim zadebiutował w 1970 w meczu z Irlandią. Do 1978 zaliczył 55 oficjalnych spotkań w kadrze, w jednym pełnił funkcję kapitana. Miał swój udział we wszystkich wielkich sukcesach zespołu selekcjonera Kazimierza Górskiego – złocie olimpiady w Monachium (1972, strzelił dwie bramki w grupowym meczu z NRD), meczu na Wembley, medalu mistrzostw świata (1974), wicemistrzostwie olimpijskim z Montrealu (1976). Znalazł się także w kadrze Jacka Gmocha na mundial w Argentynie w 1978; trener nie wystawił go jednak w kluczowym meczu z gospodarzami mistrzostw, co niektórzy znawcy piłki uznali za pomyłkę i przyczynę porażki. Po występie w mistrzostwach Gorgoń zakończył reprezentacyjną karierę.

Jerzy Gorgoń 67 lat

Ostatnie lata kariery zawodniczej (1980-1983) spędził w szwajcarskim FC Sankt Gallen. Tam także próbował pracy trenerskiej, opiekując się zespołem rezerwowym i juniorskim i zespołem Blau-Weiss St. Gallen. Pracował później w szkółce piłkarskiej w Gossau.
Honorowy Ambasador Górnika Zabrze, członek Klubu Wybitnego Reprezentanta.

Panie Jerzy – jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

więcej: gornikzabrze.pl

Incoming search terms:

Komentarz

komentarz

Comments are closed.