Górnik Zabrze jest bankrutem. 62 mln zł długu!

Głos Zabrza: Wiceprezes Górnika Zabrze: długi klubu przekroczyły 62 miliony złotych. Prezes tym danym zaprzecza i zrzuca winę na poprzednika.

 

Jaka jest sytuacja Górnika w tabeli I ligi świetnie wiemy, natomiast rzadko mamy okazję poznać stan finansów klubu, o których wiemy co najwyżej, że mimo ciągłej pomocy gminy, jest kiepska. – Obecnie średnia pensja piłkarza w Górniku to około 10 tysięcy złotych – zapewnił prezes, zastrzegając, że obniżają ją niskie uposażenia wielu młodych zawodników. Sportowa spółka nie jest chętna, by ujawniać szczegóły na temat swojej sytuacji, ale systematycznie musi zdawać raport radnym (to oni wszak zatwierdzają w głosowaniu kolejne dotacje na rzecz klubu) i wtedy brutalna prawda wychodzi na jaw.

 

 

W połowie października 4-osobowa reprezentacja Górnika stanęła przed komisją sportu, turystyki i rekreacji i dowiedzieliśmy się, że chociaż klub ostatnio mocno zaciska pasa, to… – Spółka ma około 32 mln zadłużenia dłuterminowego (obligacje rozłożone na dwadzieścia lat, żyrowane przez budżet gminy – przyp. red.) oraz 30 mln zadłużenia krótkoterminowego(takie, których podlegają spłacie w ciągu najbliższego roku). W sumie około 62 miliony złotych – to słowa Katarzyny Wierskiej-Kuberki, od niedawna wiceprezes zarządu klubu.

 

Prezes Górnika Bartosz Sarnowski pochwalił się jednak znacznym zmniejszeniem kosztów utrzymania drużyny, a więc funduszu płac. O ile w ekstraklasie roczne wydatki na utrzymanie zespołu wynosiły około 5,36 mln złotych, to w I lidze – po odejściu 16 piłkarzy i zatrudnieniu wielu młodych zawodników, a także renegocjacji umów z pozostałymi zawodnikami – zamykają się teraz w kwocie 2,77 mln zł. Te oszczędności jednak nie są aż tak widoczne w budżecie, gdyż rozwiązanie wielu umów wiązała się także z jednorazowymi wypłatami odpraw.

gornik-zabrze-jest-bankrutem-62-mln-zl-dlugu

Czytaj więcej:  GlosZabrza24.pl

Incoming search terms:

Komentarz

komentarz

Comments are closed.