Cień dawnego Górnika

Football w Polsce zmienia się w zawrotnym tempie.

Drużyny, które niegdyś święciły tryumfy i królowały na polskich boiskach, dzisiaj wydają się zagubione i walczą o przetrwanie na zapleczu ekstraklasy.

Przykładem takiej drużyny jest Górnika Zabrze. W latach osiemdziesiątych Górnicy czterokrotnie sięgali po tytuł mistrza ekstraklasy. Ostatni większy sukces zanotowali w roku 1994, kiedy to, zdobyli trzecie miejsce w rozgrywkach ligowych. Warto wspomnieć, że w roku 1970 zaszli do samego finału Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie przegrali z Manchesterem City.

Górnik Zabrze wykształcił wielu znakomitych piłkarzy, którzy reprezentowali naprawdę światowy poziom. Należy tu wspomnieć przede wszystkim Włodzimierza Lubańskiego, Gorgonia czy Matysika. Jednak wielkie nazwiska Górnika to nie tylko historia piłki nożnej. We współczesnym footballu, klub również może pochwalić się wyszkoleniem jednego z najlepszych piłkarzy na świecie. To nikt inny jak Arkadiusz Milik, który obecnie jest czołowym napastnikiem mistrza Włoch – Napoli.

Dziś 1 liga polska, stanowiąca zaplecze ekstraklasy wydaje się być zbyt silna dla Górnika. Po rundzie jesienno-ziomowej, piłkarze z Zabrza zajmują zaledwie ósme miejsce. Do lidera tabeli tracą aż dziewięć punktów. To zdecydowanie dużo do odrobienia. Zabrzanie jednak pełni wiary czekają na rundę wiosenną, w której zapowiadają walkę o awans do ekstraklasy. Promocje otrzymują dwie drużyny, które zajmą najwyższe miejsce w tabeli. Do drugiej drużyny zabrzanie tracą osiem punktów, to również duża strata, ale walka o awans jest w zasięgu.

Incoming search terms:

Komentarz

komentarz

Comments are closed.