Afera barażowa – historia do dziś niewyjaśniona

afera-barazowa-historia-do-dzis-niewyjasniona

 

Afera barażowa to jeden z najbardziej jaskrawych przypadków korupcji, jaki zna polska piłka nożna.

Cała sprawa dotyczyła dwóch klubów: Szczakowianki Jaworzno, która w sezonie 2002/2003 zajęła 13. miejsce w I lidze i musiała rozegrać baraż o utrzymanie, oraz Lukullusa Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, który był jej rywalem w tymże barażu.

Mecz skończył się wynikiem 3:0 dla Jaworzna, ale tuż po nim Wydział Dyscypliny PZPN stwierdził, że 7 piłkarzy Świtu zostało przekupionych, aby odpuścili mecz. Inicjatywa jego sprzedania, za 300 000 zł miała wyjść od nich. Jeden z nich przyznał się i został zaledwie zawieszony na rok. Szczakowianka została karnie zdegradowana do II ligi i ukarana punktami karnymi na starcie.

To oznaczało, że Świt uzyskał awans do I ligi. Po jednym sezonie spadł z powrotem. Natomiast klub z Jaworzna, nie zgadzając się z decyzją PZPN, rozpoczął prawdziwą batalię sądową. Ponieważ Wydział Dyscypliny zdyskwalifikował kilku piłkarzy Szczakowianki Jaworzno, klub odwołał się do Najwyższej Komisji Odwoławczej Związku, która skróciła kary do 6 lat, ale podtrzymała zapis o degradacji, jednak wszystkie kary uchylił Trybunał Arbitrażowy przy MKOl.

Sprawa wróciła wtedy do PZPN, który podtrzymał swoje decyzje, ale ponownie uchylił je Trybunał MKOl. Ostatecznie kara na Szczakowiankę została formalnie anulowana, ale klub nie odzyskał pieniędzy, których domagał się za utratę praw do reklam. Ta historia rozpoczęła serię afer korupcyjnych w polskiej piłce.

Komentarz

komentarz

Comments are closed.